حاجی دین محمد به تقلید از “مار” گماشته شده است!

images__stories__image__provinces__kabul2__haje-dinmohammad-1

!حاجی دین محمد به تقلید از “مار” گماشته شده است

این ملاصاحب مامور درجه اول حل و فصل بحران ۴۰ ساله ی بین المللی درکشور ما، از جانب جناب دکتر اشرف غنی رییس جمهورتعیین شده اند می باشند!

چر!!!؟؟؟

  حاجی دین محمد نماینده خاص و منتخب جناب اشرف غنی احمدزی و مردَک عاجز  ولی همه کاره آقای اتمر، در بازی مذاکره با طالبان بوده است. چنین به نظر می رسد که این مردَک ریشوی کمسواد، بیخبر از معادلات و تعاملات و ضدو بند های سیاسی، اقتصادی، اطلاعاتی و امنیتی منطقه وجهان برای دفاع از منافع کشور و مردم، در برابر و مقابله با نخبگان استخباراتی و سیاسیون کارکشته ی با کیاست سیاسی – دیپلوماسی و استخباراتی بلند منطقوی و جهانی استخبارات پاکستان قرار داده شده است.

آیا بحران ۴۰ ساله جنگ افغانستان را که ابعاد بسیار پیچیده ی سیاسی- استخباراتی درمنطقه و جهان دارد، میتوان با ملا و چلی و مولوی حل و فصل کرد؟

این حاجی صاحب دین محمد کی هست؟ تخصص ایشان در حل و فصل منازعات منطقوی و جهانی است، یا تخصص سیاسی و استخباراتی مشخصی دارند؟ یا اینکه به این منصب استخدام شده اند؟

 چقدر مضحک است؟

است، نیست؟ بلی که است. بسیار مضحک به اندازه ی کارکرد های  جناب دکتر اشرف غنی و دوکتورعبداله طی ده ماه گذشته. چرا…؟ برای اینکه آقای اشرف غنی خود مکلف به تعمیل چنین رویکرد های داده شده می باشند.

هموطن خوب مان آقای خلیل پژواک نیز درونمایه ی این  به اصطلاح مذاکرات معجون و بی سرو دُم را که تاکنون روشن نیست، ازجمله ی ۹ گروپ طالب، کدام گروپ شامل است، و سخنگویان طالبان ذبیح اله مجاهد و قاری یوسف احمدی آن را تایید نکرده اند، مختصرن،با جذابیت – چنین به تبصره گرفته اند:

مسأله این نیست که ملا عمر کشته شده یا نشده، هست یا نیست. ساختار رهبری طالبان به مراتب پیچیده تر از آنست که با مرگ یک فرد فرو بپاشد. ظاهرن ملا عمر امیر طالبان است، اول و آخر این گروه و کسی که به تنهایی منبع صدور دستور یک تشکیلات وسیع است و تصمیم گیرندۀ نهایی و حرفش هم نص غیر قابل برگشت و تجدیدنظر ناپذیر. ملا عمر این همه امکانات را صرفن در رهبری جنگ «بر طالبان جنگجو» دارد. به بیان دیگر، او امیر است تا دستور جنگ بدهد. همین. اما زمانی که مسایل غیر جنگی پیش می آید، ما صرفن با یک امیر تام الاختیار مواجه نیستیم. با مجموعۀ از خواست ها، انتظارات، نیازها، بازی ها، استراتژی ها، سودها و زیان های منابع و نهادهایی مواجهیم که آثار جنگ و صلح در افغانستان بر آن نیازها و استراتژی ها مترتب است.

از این منظر، مرگ و زندگی ملا عمر برای عاملان انتحاری و سربازان پا برهنۀ طالب اهمیت دارد. اما برای مردم افغانستان حامل هیچ تغییری نیست. حکومت افغانستان در «موری» با گروه/گروه هایی مذاکره می کند که در جنگ و صلح در افغانستان، سود و زیان هایی را تعریف کرده اند.

نگرانی ما زندگی و مرگ ملا عمر نباید باشد. نگرانی اصلی، سنجیدن تمهیدی است تا بتواند برای مجموعۀ عناصر دخیل در آرامی و ناآرامی افغانستان منافعی را تعریف کند که تضمین آن فقط در تأمین ثبات سیاسی و امنیتی افغانستان ممکن باشد. کاری که حداقل از حاجی دین محمد، که نه سر رشتۀ سیاست و امنیت دارد و نه به شیطنت های جهان مدرن و تعاملات منطقه یی واقف است، بر نمی آید. به بیان شاعرانه تر، تا زمانی که حاجی دین محمد گفتگوکنندۀ ما در مذاکرات صلح باشد، ملا عمر – را اگر منبع صدور جنگ بپنداریم-هنوز زنده است.ن.

تبصره
6 comments on “حاجی دین محمد به تقلید از “مار” گماشته شده است!
 1. این آدم خودش زمانی نوکر آی ایس آی بود. اما دولت غنی به امر استخبارات موجودیت و حضور داعش را در افغانستان قصدا تبلیغ کرد تا آی ایس آی را بشوراند و طالبان را فعال سازد که این کار هم شد. هدف آخری اوردن برادران کرزی و احمدزی یا طالبان تروریست است.
  به این نظر دقت کنید- وحید مژده در تحلیلی درباره دلایل نا امنی و جنگ‌های کنونی در افغانستان گفته است که دولت وحدت ملی در یک ندانم کاری روشن از ظهور و بروز داعش در افغانستان سخن گفت، غافل از اینکه این کار می‌تواند طالبان را تحریک کند تا در مقابل پیدایش یک رقیب تازه به پا خیزند.

  این کارشناس مسائل سیاسی می گوید طالبان از جنوب خیالشان راحت بود و می‌دانستند که داعش نمی‌تواند در جنوب سرباز گیری کند بنابراین به شمال آمدند تا جلوی نفوذ داعش را بگیرند.

  به اعتقاد وحید مژده اینکه بعد از ۱۴ سال کسانی که سلاح‌های خود را زمین گذاشته بودد و اعلام کرده بودند دیگر فعالیت نظامی نمی‌کنند، اما دوباره وارد میدان جنگ شده اند نشان می‌دهد که آمریکا هرگز با آنان صادق نبوده و در آنچه ادعا می‌کردند شکست خورده است.

  وی افزود آمریکا در طول ۱۴ سال گذشته یک تریلیون دالر در افغانستان خرج کرده اما هرگز به وعده‌هایی که داده بود عمل نکرده است.

  طبق سخنان این کارشناس مسائل سیاسی، پیمان امنیتی با آمریکا هم هیچ سودی برای افغانستان نداشته و تنها به نا امنی و جنگ بیشتر دامن زده است.

  وی افزود تا به حال تمام عوامل نا امنی به خارجی‌ها نسبت داده شده است و کوتاهی‌های دولت قبلی و فعلی در ایجاد جنگ و نا امنی نادیده گرفته شده است، بنابراین این دولت است که با عدم موفقیت در مبارزه با فساد اداری، از بین بردن فقر و بیکاری و نادیده گرفتن مسائل اجتماعی زمینه نفوذ خارجی‌ها را فراهم کرده است.

 2. بقه تقلید مار کد- زد کونه اوگار کد
  این حاجی دین محمد که اس خودش نمیفامه. ملا غنی و ای اس ای اوره مقرر کردگیس
  این حاجی کون خود ه به تقلید مار اوگار نمیکنه. کون همه را اوگار می کنه.
  سبحان الله

 3. غنی بسیار هوشیارانه با دقت تام و مشوره با دوستان قابل اعتماد افغانستان خصوصأ هند بعدأ با پاکستان وارد بحث سیاسی گردد.چرا پاکستان با شیطانت تخم گذاری شده با منافقت عرض وجود کرده با جنایت مردار میگردد.
  همه شاهد است درج تاریخ میگردد کرزی خپل سر را با یکصدو پنجاه مشاور لگه و لوگه مفت خور مانند پرازیت ویا مانند قاطر های سر کاری در ارک خواب بودن بغیر از خوردن تخم عسل پلو و چلو و انواع خوردنی ا از پول و خون اولاد یتیم کشور هیچ کاری نداشتند مصارف هنگفت پولی بادی گارد ها موتر های ضد زره کوچکترین کاری به نفع عوام انجام ندادند.
  این کرزی بدبخت را یک دوکاندار کویته که اصلا اجینت استخبارت پاکستان بود به بسیار بدرقه توسط الیکوپتر به داخل ارگ با سکیورتی و تشریفات خاص داخل ارگ شد بعد از ملاقات با کرزی خان و دیگر قاب چین های وی چون خرم خمندک غلام پنجابی فاروق وردک نوکر مولوی فضل الرحمن پنجابی بابه خوانده فاروق وردک و دیگران بعد از کسب خواست های کرزی واخذ خواهشات کرزی این مداری پنجابی و گرفتن چهار صد هزار دالر بنام خرچ دستر خوان واپس به کویته به بدرقه رفت دوباره شروع ظاهرأ به دوکانداری خود کرد. گفته بزرگان باز هم صدق میکند تا که در جهان احمق است مفلس در نمی ماند.
  محترم اشرف غنی در انتخاب تیم مذاکره کننده با پاکستان بسیار دقت کنید هشیار و زرنک باشند و از گذشته و تاریخ بیاآموزد پاکستان بسیار منافق است. به گفته بزرگان پرسان کردن عیب نیست نفهمیده کذشتن عیب است. قرار نظر دانشمندان و تاریخ نویسان افغانستان حتی شیطان همرای خانم های استخبارات پاکستان و علمای دینی پاکستان چون مولوی فضل الرحمن و جنرال های نظامی پنجابی ها معامله کرده اکثر شان از نطفه شیطان است هر شخصیکه باور ندارد دقت کند تاریخ مطالعه کند از کردار پاکستان نتیجه گیرد و به گفتارش ارزش ندهد دروغ خاصیت وی است چون از نطفه شیطان است. حاجی صبور

 4. سلام جناب حاجی صاحب صبور!
  شما شخص بسیار وطنپرست و فوق العاده فعال معلوم میشوید. از نظریات تان ما بسیار مستفید می شویم. اما من و دیگر دوستان نفهمیدیم که در کامنت ها نام تان را به فارسی در زیر کامنت حاجی صبور نوشته میکنید، اما در بابل به انگلیسی شکیب.
  این چه رمزی است؟
  لطف کرده معلومات دهید. زیرا همه دوستان می خواهند بدانند که چرا؟؟؟
  الحاج بسم الله زرنگار

 5. دوست نهایت عزیز و گرامی الحاج بسم الله جان زرنگارو سایر دوستان گرامی.
  تشکر از لطف تان وطن مثل مادر است یک انسان شریف وطن دوست با وجدان واقعی با شرف از هر گوشه افغانستان و از هر قوم و قبیله که باشدهیچگاه و هیچ وقت تن به غلامی تن فروشی خیانت به مادر یعنی وطن نمی گردد. متاسفانه بعضی از روی جهالت نادانی ویا اخذ پول غلامی پنجابی ها پاکستان راقبول کرده و یا در مقابل چند کلدار پاکستانی غلامی و خیانت به مادر را قبول کردن همه شان در دنیا وآخرت روی سیاه است تاریخ اسم شان را بااعمال ننگین شان می نوسید.
  امروز نهایت خرسند شدم بند سلما به کمک بلاعوض کشور دوست افغانستان هندوستان با مصرف سیصد ملیون دالر تکمیل شد شروع به ذخیره آب کرد ۴۲ میگاه ات برق تولید میکند و هم چنان در حدود جهار صد هزار جریب زمین تحت پوشش آبیاری قرار میگیرد جای بسیار خوشی به فرد فرد افغان اصیل است تشکر از انجینران هند و دولت و مردم هندوستان در شرایط سخت در پهلو مردم افغانستان با قبول زحمات زیاد و مصارف هنگفت پولی کار را موفقانه انجام دادند. البته اعمار این بند از آرزو های شهید داود خان بود کار آن تا حال نیم کاره باقی مانده بود.
  دوست عزیز اسم اصلی حاجی صبور نیست اصلا از ده پشت از شهر کابل هستم از پول غریب و بیچاره وطن تعلیم وتربیه شدم هر شخص اگر یک خشت را در اعمار وطن میگذارد نور چشم من است کسانیکه به دستور بیگانه گان سرک پل مکتب شفاخانه ها را تخریب میکند مانع تعلیم اولاد وطن میگردداز جمله خاینین نهایت بیغیرت بی شرف هستند به بیگانه غلامی میکند نفرین به همچو اشخاص شکیپ دوست من است نامش یاد میکنم.با تقدیم احترامات حاجی صبور

 6. این وزیر کودن بی منطق طالبان منحوس از مرگ ملای کور خاین بوطن مزدور دون صفت غلام پنجابی پاکستان در حالیکه خبر داشت بگفته خودش حال اظهار میدارد که ملای لعین مردار شده چرا این سخن را دوسال پیش نگفت در حالیکه واقیعت چیزی دیگر است. ملا محمد عمر کور توسط ملا منصور به خاطر گرفتن قدرت مردار شده حال اختلاف شدید بین پسر ملای کور وبرادر ملای کور همرای مولوی منصور اتحاد کرده و قاتل ملای کور مردار شده است به خاطر گرفتن رهبری اوج گرفته ؛ دولت باید انتظار بکشد چند نفر دیگر کور میشود و کدام کور قدرت رهبری را میگیردبعدأ باوی مذاکره کند تاریخ افغانستان شاهد این کور کردن ها زیاداست. حاجی صبور

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *